Rainbowcloudycupcake
Rainbowcloudycupcake Rainbowcloudycupcake
  • 02-12-2015
  • Mathematics
contestada

An ice company charged $3.40 for 4 bags of ice. if a convenience store bought 6 bags of ice how much would it have cost them?

Respuesta :

bookworm8310
bookworm8310 bookworm8310
  • 02-12-2015
This one is pretty simple. So you'd need to divide 3.40 by 4 to find the price of one bag of ice. 

One bag of ice cost 0.85

0.85 * 6 = 5.10

$5.10 would be your new total
Answer Link

Otras preguntas

Where do teenagers get all the money they need to make purchases? I noticed several new stores had opened up at the local mall. Most of these new stores focused
what was one painting da vinci made im not stupid just givin all points
During 16 seasons in the NHL, Wayne Gretzky scored 50% more points than anyone who ever played professional hockey. He accomplished this amazing feat while play
Why do government often regulate business in capitalist society
What framework uses CSS to access and manipulate HTML elements? ____ uses CSS to access and manipulate HTML elements
I NEED HELP ASAP. (WORTH 50 POINTS)
Diagram 11 shows a device that is used to give early warning for geo discsler.Diagram 11Which of the following geo disaster can be detected by the device?A.High
How do Scrooge and his nephew differ in their opinions of Christmas? a)Scrooge thinks that Christmas is a wonderful holiday and his nephew thinks the holiday is
Under what circumstances would the United States exercise an "international police power"?
how do solve slope and for the y axis?