leaaha01 leaaha01
  • 01-05-2014
  • Mathematics
contestada

a 40 pound box of apples costs $24. What. is the cost of 6 pounds of apples

Respuesta :

justice118 justice118
  • 01-05-2014
3.6, Because 24x6 = 144 Divided by 20 = 3.6
So 3.6 is the awnser
Answer Link

Otras preguntas

HELP ME FOR NUMBER 1 THROUGH 11
hoose the correct answer. 2. (1 pt) Which phrase best completes the sentence? We have a good plan for building a go-cart, so it should be_____________ putting
Why does sound waves travel faster in solids and liquids than in gas
Katy uses 1 8/9 bags of chocolate chips in one batch of cupcakes. if she has 3 11/12 bags of chocolate chips left, about how many batches of cupcakes can she ba
what decimal number is equal to 2/4
A group of scientists are studying the effects of different fertilizers on the growth of pea plants. They began their study with 10 pea plants. They gave each p
What are the roots of the polynomial equation x^3-7x=6x-12? Use a graphing calculator and a system of equations. A .–6, 6 B. –4, 1, 3 C. –3, –1, 4 D. 1, 3
Why is "The Origin of the Robin" considered a creation myth?
one role of the federal governments justice department is to a. encourage price fixingb. break up monopolies c. provide businesses with loans for start up cost
What is the biggest city in west africa?